Events News

13th Annual Kidscreen Awards Announces Winners for 2022

14th Annual Kidscreen Awards Logo

At the high-profile 2022 Kidscreen Awards ceremony, hosted by actor/comedian Grey Griffin and exclusively sponsored by the Canada Media Fund, the year’s best work in children’s television and digital media was announced and celebrated by the global kids entertainment community.

 

Determined by two panels of esteemed industry judges, awards in the Programming and Creative Talent categories were given to the following entries:

 

Programming—Preschool Category Best New Series – Trash Truck Glen Keane Productions for Netflix

Best Animated Series – Trash Truck Glen Keane Productions for Netflix

Best Mixed-Media Series – JoJo and Gran Gran BBC Children’s In-House Productions for CBeebies, in collaboration with A Productions

Best Live-Action Series – Izzy’s Koala World Dodo Productions for Netflix

Best One-Off, Special or TV Movie – Zog and the Flying Doctors Magic Light Pictures

Best Holiday or Special Episode – A Trash Truck Christmas Glen Keane Productions for Netflix

Best Inclusivity – Waffles + Mochi Higher Ground Productions for Netflix

Best in Class – Trash Truck Glen Keane Productions for Netflix

 

 

Programming—Kids Category

Best New Series – Centaurworld A Netflix Original Series/Sketchshark Productions

Best Animated Series – Centaurworld A Netflix Original Series/Sketchshark Productions

Best Mixed-Media Series – Sisimpur Sesame Workshop Bangladesh, Ddhoni Chitra

Best Live-Action Series – Stardust NRK

Best One-Off, Special or TV Movie – Arlo the Alligator Boy Netflix Presents A Ryan Crego Film

Best Short Film – Coffee Run—It’s Pony Nickelodeon

Best Holiday or Special Episode – “Winter Break” Craig of the Creek Cartoon Network Studios

Best Inclusivity – 16 Hudson Big Bad Boo Studios

Best in Class – Centaurworld A Netflix Original Series/Sketchshark Productions

 

 

Programming—Tweens/Teens Category

Best New Series – HouseBroken Fox Media/Kapital Entertainment/Bento Box Animation

Best Animated Series – Bob’s Burgers 20th Television/Bento Box Entertainment Central Park 20th Television

Best Mixed-Media Series – The First Years Zone3

Best Live-Action Series – Jenny Productions Avenida

Best One-Off, Special or TV Movie – Roald & Beatrix: The Tail of the Curious Mouse Hartswood Films

Best Holiday or Special Episode – “Who’s Afraid of Boomsday?” HouseBroken Fox Media/Kapital Entertainment/Bento Box Animation

Best Inclusivity – We the People A Netflix Original Series/Higher Ground Productions

Best in Class – HouseBroken Fox Media/Kapital Entertainment/Bento Box Entertainment

 

Creative Talent Category

Best Acting Roald & Beatrix: The Tail of the Curious Mouse Hartswood Films

Best Animation Ridley Jones A Netflix Original Series/Laughing Wild/Brown Bag Films

Best Design Stillwater Scholastic Entertainment/Gaumont/Polygon Pictures/Apple TV+

Best Directing Sesame Street—season 51 Sesame Workshop for HBO AND Waffles + Mochi Higher Ground Productions for Netflix

Best Music Magic Hands Black History Songs Flashing Lights Media for CBeebies

Best Voice Talent Ridley Jones A Netflix Original Series/Laughing Wild/Brown Bag Films Best Writing Waffles + Mochi Higher Ground Productions for Netflix

 

 

There is also a set of Kidscreen Awards designed to spotlight the best efforts made by broadcasters to build stronger connections with kids and family audiences around the world. These winners were decided through online voting by Kidscreen readers in December. The winners are as follows:

 

Bradcasting Category:

Channel of the Year – PBS KIDS

Best On-Air Host or Hosting Team – Trevor Noah—TIME Kid of the Year Nickelodeon

Best Kids-Only Streaming Service – Hellosaurus

 

 

And rounding out the Kidscreen Awards program is a set of digital categories for preschool (zero to five) and kids (six and up). Here are the winners:

 

Digital—Preschool Category

Best Learning App—Branded BYJU’S Magic Work Books featuring Disney BYJU’S

Best Learning App—Original Lingokids Lingokids

Best Game App—Branded PBS KIDS Games PBS KIDS

Best Game App—Original OK Play OK Play

Best Alternative Game Scribbles and Ink: Far and Away GBH Kids, Global Mechanic

Best YouTube Channel Sesame Street Sesame Workshop

Best Web/App Series—Branded Molly of Denali—Awesome Alaskan Kids GBH Kids, PBS KIDS

Best Web/App Series—Original Maria Mini Explorer Turtlebox Productions

Best Website Donkey Hodie Fred Rogers Productions, Curious Media, PBS KIDS

 

Digital—Kids Category

Best Learning App—Branded BYJU’s Learning App featuring Disney BYJU’S

Best Learning App—Original DIY—The Learning Community DIY—The Learning Community, Kyt Technologies

Best Game App—Branded Hot Wheels Unlimited Budge Studios, Mattel

Best Game App—Original Toca Life World Toca Boca

Best Alternative Game – Miraculous RP: Quests of Ladybug & Cat Noir ZAG Games, Toya

Best YouTube Channel – Maddie Moate: Let’s Go Live with Maddie & Greg Maddie Moate & Greg Foot

Best Web/App Series—Branded Barbie Vlog Mattel TV

Best Web/App Series—Original The Solutioneers Shaftesbury

Best Website – DIY Kyt Technologies

 

More information about the Kidscreen Awards is available online at awards.kidscreen.com.